Výukové materiály do předmětu IKT na SZŠ Jaselská
Společně jsme si prošli a vysvětlili níže uvedené pojmy.
Z hlediska (klasické) logiky je výrok každé tvrzení, u nějž se má smysl ptát, zda je či není pravdivé
V informatice tvoří informaci kódovaná data (protiklad šumu – obrazový šum, zvukový šum), která lze vysílat, přijímat, uchovávat a zpracovávat technickými prostředky.
Na naší škole budeme pro naše potřeby chápat Informace a Data jako to stejné.
V informatice údaje zaznamenané v digitální (číselné) podobě určené k počítačovému zpracování. Data (např. číslo, text, obrázek, zvuk) jsou zapsána (kódována) v podobě posloupností čísel (bajtů) a uložena např. v operační paměti počítače nebo na záznamovém médiu (pevný disk, CD, paměťová karta apod.).
Na naší škole budeme pro naše potřeby chápat Informace a Data jako to stejné.
Lze také použít počítačový věk, digitální věk nebo věk nových médií, jsou označení pro historické období, v němž zásadní roli hrají digitální a elektronické technologie, jak v ekonomice, tak v sociálních vztazích.
Obrázek: Zmenšující se svět díky technologiím a vynálezům
V minulosti byla odpovědnost za pravdivost informace a její ověření kladena na vydavatele konkrétního média, který musel posuzovat v souladu s etickými kodexy zpravodajství a publicistiky. V zásadě platilo, co je psáno, to je dáno (v původním kontextu platilo pro smlouvy). Většina populace byla především příjemci informací, nikoli jejich tvůrci.
S příchodem informační společnosti, otevřením světa internetu a sociálních sítí odpadly veškeré bariéry – produkovat obsah může kdokoli, kdykoli, bez nutnosti disponovat financemi, bez požadavku na ověřování informací. Jen část informací je přebírána z ověřených zdrojů – tiskových agentur a kanceláří. Čtenář je v současnosti zároveň tvůrcem/producentem obsahu (blogy, Youtube kanály, alternativní weby), což na něj klade vyšší nároky – musí umět posoudit, které informace jsou pravdivé a které nepravdivé.
Pravda a lež v online světě – Jak si ověřit informace na internetu? (web)
Jak si ověřit informace na internetu – praktický návod pro odhalení hoaxů, lží a nesmyslů (iDNES)
Ověřitelnost – Závazné pravidlo Wikipedie (Wiki)
Lživá, klamná, falešná informace, která má za cíl ovlivnit úsudek a názor jedince, více osob či celé společnosti, tak aby vyvolala zdání důvěryhodnosti a pravdivosti.
V knihovnictví se užívá měření na stránky, novináři počítají slova nebo znaky a v počítači se informace měří na bajty nebo bity. Jeden bit, odpovídá jednomu rozlišení typu „ano – ne“, nese informaci, ze které se dozvíme, který stav nastal ze dvou stavů stejně pravděpodobných (např. házení mincí).
“Informace mohou být označeny i jako synonymum moci. Kdo má informace má moc. A naopak – kdo má moc má většinou k dispozici i ty správné informace.”
(ZADRAŽILOVÁ, Iva. Informace a dezinformace. Inflow: information journal [online]. 2008, č. 1 [cit. 2015-01-04]. Dostupné z: www.inflow.cz/informace-dezinformace)